Ile kosztuje wydanie książki?

Ile kosztuje wydanie książki?W naszym pierwszym wpisie na blogu poruszyliśmy temat, jak wydać książkę. Naturalnie nasuwa się teraz pytanie o koszt takiego przedsięwzięcia. Ile kosztuje wydanie książki?

Najprostsza odpowiedź brzmi: to zależy. Zależy od tego, jaka jest objętość publikacji, jaka jest jej zawartość, w jakim nakładzie ma być wydana, w jaki sposób ma zostać wydrukowana itd. Dla potrzeb niniejszego artykułu wybraliśmy do analizy trzy dość typowe przypadki spośród tych, z jakimi najczęściej spotykamy się w naszym wydawnictwie.

Wydanie książki – koszt

W poniższych wyliczeniach przyjmujemy raczej niższe z rynkowych stawek za poszczególne prace wydawnicze, ale takie, które powinny już świadczyć o tym, że usługi zostaną wykonane przez profesjonalistów, a nie przez dorabiającą sobie korektorkę-studentkę czy zbierającego na piwo grafika-licealistę znalezionych na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych;-)

Przykład 1. Opowiadanie – wydanie e-booka

Autor fantasy napisał opowiadanie. Nie chce go wydawać drukiem, a jedynie w formie e-booka. Całość zajmuje 30 stron A4 w Wordzie zapisanych dość gęsto czcionką Times o wielkości 12 pkt, co daje mniej więcej 3 arkusze wydawnicze (około 60 stron standaryzowanych). Projekt okładki w pliku JPG Autor przygotował sam. Potrzebna będzie tylko korekta tekstu, obróbka pliku okładki, wstępny skład tekstu i przygotowanie e-booka w formatach EPUB i MOBI. Całkowity koszt wydania e-booka zamknie się w kwocie 600 zł + VAT.

Przykład 2. Zbiór artykułów – wydanie książki

Blogerka zebrała najpopularniejsze artykuły ze swojego bloga i postanowiła wydać je drukiem. Nakład książki ma wynieść 300 egz. Artykułów jest kilkadziesiąt, każdy liczy 2-3 strony A4 w Wordzie zapisane dość gęsto standardową czcionką o wielkości 12 pkt. Według wstępnych szacunków książka wydrukowana w formacie A5 będzie liczyła około 150 stron. Potrzebna będzie korekta tekstu, skład książki, techniczny projekt zamarkowanej przez autorkę okładki oraz druk. Wydanie książki będzie kosztować blogerkę-pisarkę 2500-3000 zł + VAT.

Przykład 3. Poradnik – druk książki i wydanie e-booka

Wydawca zapłacił tłumaczowi za przekład książki amerykańskiego autora poradników i chce ją opublikować w nakładzie 1000 egz. drukowanych oraz jako e-book. Oryginał w formacie A5 liczy 300 stron i zawiera kilka tabel oraz około 30 grafik. Potrzebne będą: korekta przekładu, projekt okładki, obróbka skanów grafik, skład książki, druk (format A5, 300 stron, oprawa miękka) oraz przygotowanie plików e-booka. Za gotową, wydrukowaną książkę oraz wersję e-book wydawca zapłaci około 9000 zł + VAT.

Wydanie książki – wycena

Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, ile kosztuje wydanie książki, którą napisałeś, przetłumaczyłeś lub po prostu posiadasz do niej prawa i chcesz ją opublikować, napisz nam:

 • jaki ma być nakład publikacji,
 • jakie masz oczekiwania co do formatu,
 • czy ma być zrobiony projekt okładki,
 • czy ma być również przygotowany e-book

i przyślij nam plik do wyceny. Wycenimy bezpłatnie i odpiszemy w ciągu 2-3 dni. Gwarantujemy pełną dyskrecję i bezpieczeństwo praw autorskich.

15 myśli na temat „Ile kosztuje wydanie książki?

 1. Koszt opracowania ksiazki i przygotowania jej do druku jest zasadniczo niezalezny od nakladu. Jest to koszt jednorazowy i pozwala na wydanie wielu kolejnych wydan badz dodrukow publikacji.

 2. Od zawsze marzy mi się wydanie własnej książki, bałam się jednak kosztów jakie niesie to za sobą. Co w momencie kiedy książka okaże się totalną klapą…czy cena związana jest też z grubością książki i jej formatem?

 3. Trzeba przekopać się przez setki blogów żeby znaleźć takie konkretne dane. Takiego kosztu się spodziewałem. Obawiam się, że dla mnie jako tłumacza który ma dość wąską tematykę na oku, może to być nieopłacalne :(

 4. Nie jest to ani tanie ani drogie. Jednak chyba warto spróbować swoich sił, gdy chce się pokazać światu swoje dzieło :) Brawo za sensowny wpis :)

 5. Tak się zastanawiam, czy możecie zrobić zestawienie ile należy wydać na promocje książki i jakie to może mieć przełożenie? Jakieś kanały promocyjne etc.? Bo sam koszt wydania to spoko zestawienie, ale koszty promo chyba stanowią gro tego co trzeba zainwestować samemu by zaistnieć na rynku?

  • To są już kwestie czysto marketingowe, wykraczające poza tematykę naszego bloga. Z naszego doświadczenia wynika, że nie ma tu żadnej reguły. Po prostu, jeśli tematyka książki nie trafi w zainteresowanie czytelników, to nawet bardzo duże nakłady na promocję mogą nie przynieść żadnego efektu. Z drugiej strony, znamy sporo przypadków, gdy autorzy nie zrobili NIC w kwestii promocji, jedynie oddali książkę do dystrybucji w jakiejś sieciówce typu Matras czy Empik, i niespodziewanie dla siebie sprzedali naprawdę duże nakłady. Trafili swoimi książkami w zapotrzebowanie rynku i to wszystko. Zupełnie inna bajka to przypadki, gdy ktoś już ma wyrobioną markę własną (znane nazwisko) – np. jeśli nazywasz się Wojciech Cejrowski, to możesz być grafomanem i powtarzać w każdej książce te same, oklepane anegdoty, a i tak każdą sprzedasz w setkach tysięcy egzemplarzy:-) Nota bene, do pana Cejrowskiego nic nie mamy, a nawet niektórzy z nas przeczytali kilka jego książek z zainteresowaniem:-)
   Wydawnictwo Online ostatnio opublikował…Ile kosztuje wydanie książki?My Profile

Dodaj komentarz

CommentLuv badge